PiVOLKA

Editörden...

PiVOLKA, 2002’nin Mart ayında tek bir sayfadan oluşan sıfırıncı (0) sayısında kendinden bahsederek yayın hayatına başladı. Eleştirel ve Yaratıcı Düşünme Araştırmaları Laboratuvarı (ELYAD) ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı’nın (DAL) ortak yayınıyken; Eylül 2003’de iki laboratuvarın birleştirilmesiyle birlikte Eleştirel - Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı’nın resmi yayını olarak varlığını devam ettirdi.

Laboratuvar üyeleri, öncelikle, herkesin eşit uzaklıkta olduğu konular üzerinde çalışmaya karar verdi. Bunun üzerine Pi sayısı, Volvoks kolonileri ve Karadelikler konusunda üç ayrı çalışma grubu oluşturuldu. PiVOLKA, ismini bu çalışma gruplarından aldı ve dört yıl boyunca toplam 19 sayısı yayınlandı. PiVOLKA’nın bir Ek Sayısı ve bir de “savaş” konulu Özel Sayısı bulunmaktadır. PiVOLKA’da matematik ve istatistik, biyoloji, fizik, kimya ve enerji, ekonomi ve işletme, psikoloji, sosyoloji, antropoloji, siyaset bilimi, bilim felsefesi, etik, yöntem, eğitim, sahte bilimler, iletişim, sanat, edebiyat, mühendislik, bilgisayar ve internet konularında toplam 98 makaleye yer verildi.

2006 yılında yenilenme sürecine giren PiVOLKA’nın, beş yıl süre ile yayınına ara verildikten sonra 2011 Aralık ayından itibaren yılda dört sayı ile yayın hayatına devam etmesine karar verilmiştir.

PiVOLKA’da,
1. Bilim ve yöntem,
2. Bilim felsefesi,
3. Eleştirel ve yaratıcı düşünme,
4. Alana özgü ancak
a. Deneme yazısı olmayan,
b. Edebi yazı olmayan,
c. Nesnelliği tartışmalı olmayan bilim yazıları yayınlanır.

PiVOLKA’da yayınlanması isteği ile gönderilen yazılarda 12 punto Times New Roman yazı karakteri ve 1.5 satır aralığı kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra yazıların akdemik yazım kurallarına uygunluğuna dikkat edilmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde yazarlar tarafından kullanılan şekillerin GIF, JPEG formatında ya da Word Drawing Tool kullanılarak sunulması; tabloların ise Word ya da Excel programlarında hazırlanması gerekmektedir.

Zuhal Yeniçeri
Aralık 2011, Ankara

Önemli Not: ELYADAL tarafından yayına hazırlanan kitaplar ve P i V O L K A dergisi aksi belirtilmediği sürece tamamen ücretsizdir. Bu yayınları, Laboratuvarın internet sitesinden istediğiniz zaman, istediğiniz sayıda indirebilir ve izin almaksızın çoğaltabilirsiniz. Ancak, hem kitapların içerisindeki bilgileri hem de P i V O L K A'da yayınlanan yazıları kaynak göstermeden başka bir yayın içerisinde kısmen ya da kaynak gösterilse dahi tamamen kullanmak aşırmacılık olarak adlandırılan etik bir suçtur. Lütfen, yaptığınız alıntılarda Akademik Yazım Kuralları Kitapçığı'nda da belirtilen kurallara uymaya özen gösteriniz. 

PiVOLKA ile daha ayrıntılı bilgiye erişmek için lütfen Eleştirel - Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı'nın (ELYADAL) resmi internet sitesini ziyaret ediniz.

PiVOLKA Sayıları

PiVOLKA 22 * PiVOLKA 21 * PiVOLKA 20 * PiVOLKA 19 * PiVOLKA 18 * PiVOLKA 17 * PiVOLKA 16 * PiVOLKA 15
PiVOLKA 14 * PiVOLKA 13 * PiVOLKA 12 * PiVOLKA 11 * PiVOLKA 10 * PiVOLKA 09 * PiVOLKA 08
PiVOLKA 07 * PiVOLKA 06 * PiVOLKA 05 * PiVOLKA 04 * PiVOLKA 03 * PiVOLKA 02 * PiVOLKA 01
PiVOLKA 00

Yayına Hazırlayanlar

Zuhal Yeniçeri
Doğan Kökdemir
Okan Cem Çırakoğlu
Gülce Coşkun
Timur Karaçay
Nil Korkut Naykı
Nesrin Hisli Şahin
Mete Yaman
Gülçin Akbaş
Ahmet. Z. Aksoy
G. Ceren Güneş
Deniz Ekşi
Leman Korkmaz
Bahar Muratoğlu
S. Utku Sayyıdan
İlke Sonad

PiVOLKA'nın 22. sayısını PDF olarak bilgisayarınıza indirmek için lütfen burayı seçiniz (821 KB).

picture 
 

PiVOLKA 22 

 picture